Бъдещата екоактивистка била пред хоспитализация заради отказа да се храни
Снимка: Guliver / Getty
Най-обсъжданият тийнейджър на глобалната политическа сцена – Грета Тунберг, е имала тежко детство.
"Постепенно изчезна, оттегляйки се в някакъв мрак. Тя спря да свири на пиано.
Тя спря да се смее и да говори. Спря и да яде.
Пише в книгата си „Нашият дом в пламъци: сцени от едно семейство и една планета в криза" майката на екоактивистката Малена Ерман.
От публикуваните от The Guardian откъси става ясно, че на 11-годишна възраст Грета e била „почти няма“ и през деня се е съгласявала да хапне само мъничка шепа ориз, авокадо и ньоки. Почти стига до хоспитализация, когато момичето губи тегло от десет килограма за два месеца. Връщайки се в училище, Грета се сблъска с тормоза. "Съучениците й не проявиха съчувствие. Те имаха различно разбиране за ситуацията. От училището търсеха вината в самата Грета.", пише Ерман.
По-късно лекарите диагностицират Грета с високо-функционален аутизъм
Който Ерман описва като синдром на Аспергер и обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР). Интересът към екологичната тема у детето пали филм за пластмасата в Тихия океан, показан по време на урок в училище.
Филмът, обаче, не предизвикал интерес у другите деца. "Тя видя това, което всички останали не искаха да видят. Изглежда, сякаш можеше да види нашите емисии на въглероден диоксид с просто око", казва майката на Тунберг.
Така вместо да ходи на училище всеки петък от 2018 г насам Грета се изправя пред шведския парламент с искания към властите да засилят мерките за борба с изменението на климата. Нейната инициатива се превърна в международното движение за действие в областта на климата в петък, „Петъци за бъдещето“. През декември активистката измъкна под носа на Тръмп титлата „Личност на годината 2019“ и се превърна в най-младия човек, украсявал корицата на сп. Time.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари